Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με διαδρομή αρχείου

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò GeorgeK1984. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος GeorgeK1984 στις 11-03-2014, 14:40. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-03-2014, 09:00 75119

    Πρόβλημα με διαδρομή αρχείου

    Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής θέμα που αντιμετωπίζω. Γνωρίζει κανείς σας πως μπορώ στην Visual basic 2013 να φτιάξω ένα πρόγραμμα ώστε να παίρνει την διαδρομή αρχείου από ένα έγγραφο το οποίο βρίσκετε στην επιφάνεια εργασίας μου. Εγώ χρησιμοποιώ για κώδικα αυτό εδώ:  My.Computer.FileSystem.ReadAllText(“C:\Users\GS\Desktop\test.txt”). Όμως αυτό που θέλω είναι ο κώδικας να μπορεί να δουλέψει και σε άλλα pc, διότι αυτή η διαδρομή που έχω βάλει περιέχει το δικό μου όνομα υπολογιστή, με ποιο τρόπο μπορώ να αντικαταστήσω το GS ώστε να πιάνει ο κώδικάς και στα άλλα pc? για να διαβάζει το αρχείο txt από όλες τις επιφάνειες εργασίας των άλλων χρηστών. 

  •  11-03-2014, 09:27 75120 σε απάντηση της 75119

    Απ: Πρόβλημα με διαδρομή αρχείου

    Καλημέρα,

    Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το FolderBrowserDialog control (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.windows.forms.folderbrowserdialog(v=vs.110).aspx) για να επιλέγει κάθε χρήστης την διαδρομή που τον ενδιαφέρει... 

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  11-03-2014, 11:19 75123 σε απάντηση της 75119

    Απ: Πρόβλημα με διαδρομή αρχείου

    Αν θές να βρεις το path του Desktop συγκεκριμένα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το My.Computer.FileSystem.SpecialDirectories.Desktop


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  11-03-2014, 14:40 75125 σε απάντηση της 75123

    Απ: Πρόβλημα με διαδρομή αρχείου

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις με κάλυψαν. 
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems